Europos klinikinės chemijos ir laboratorinės medicinos federacija (EFLM) pateikė mokslu pagrįstas veninio kraujo ėmimo vakuuminėmis sistemomis rekomendacijas (pdf), kurias rengiant dalyvavo mokslininkai iš daugiau nei 16 šalių. Šios rekomendacijos taikomos tik kraujo paėmimui uždaromis sistemomis ir netaikomos kraujo paėmimui atvira adata, švirkštu ar kateteriu. Be to, šiame dokumente nenagrinėjamas kraujo paėmimas iš vaikų ir pacientų be sąmonės.

Šiomis rekomendacijomis siekiama pagerinti kraujo paėmimo praktiką bei padidinti pacientų saugą visoje Europoje.


 

Kraujo paėmimas
EFLM Recommendation for venous blood sampling

Per visą kraujo paėmimo procedūrą empatiškas ir kupinas pasitikėjimo bendravimas su pacientu yra labai svarbus ir apima šiuos pagrindinius veiksmus:

 1. Pasakykite savo vardą ir koks sveikatos priežiūros specialistas esate.
 2. Po paciento identifikacijos ramiai ir aiškiai paaiškinkite, ką planuojate daryti.
 3. Paklauskite, ar pacientas sutinka, kad būtų paimtas jo kraujas. Žodinis sutikimas yra svarbus.
 4. Paaiškinkite pacientui, kada bus jo tyrimų rezultatai ir kaip  su jais susipažinti.
 5. Pasiteiraukite paciento, ar turi kokių klausimų, pastebėjimų, susijusių su kraujo paėmimo procedūra. Dažniausiai šiame etape pacientai nurodo kokios jų venos yra labiau tinkamos kraujo paėmimui.
 6. Paklauskite paciento, ar jis bijo šios procedūros, ar turėjo neigiamos patirties, susijusios su kraujo paėmimu. Šis paprastas klausimas padeda nustatyti asmenis, kuriems gresia didesnė rizika patirti vazovagalinę reakciją (sinkopę). Patiriantį baimę pacientą reikėtų atidžiau stebėti visos procedūros metu, nes jis gali apalpti ir nugriūti. Jeigu pacientas jaučia nerimą, įtampą prieš procedūrą, pasiūlykite jam skaičiuoti 1, 2, 3, 4 … arba giliai įkvėpti prieš įdūrimą. Jeigu pacientas jaučia didelę baimę, jį reikėtų paguldyti ant kušetės.

Paciento padėtis

Įrodyta, kad staigus kūno padėties pakeitimas iš horizontalios į vertikalią arba atvirkščiai, gali dramatiškai paveikti daugelį laboratorinių parametrų. Todėl pacientas neturėtų keisti kūno padėties bent 15 min. prieš kraujo paėmimą. Ambulatoriniai pacientai, atėję į procedūrų kabinetą, turėtų 15 min. pasidėti ir pailsėti. Jeigu pailsėti pacientui nėra galimybės ir kūno padėties pokytis yra neišvengiamas, tai būtina dokumentuoti. Jeigu pacientas 15 min. pasėdėjo koridoriuje, t.y. laukimo zonoje, ir po to trumpą atstumą nuėjo link procedūros atlikimo vietos, tai tokios kūno padėties pokyčio dokumentuoti nereikia.

1 žingsnis. Paciento tapatybės nustatymas

 • 1.1. Visiems pacientams rekomenduojama turėti identifikacines apyrankes, juostas.
 • 1.2. Visų pacientų prieš procedūrą turi būti aktyviai klausiama „Koks Jūsų vardas?”, “Kokia Jūsų gimimo data?”.
 • 1.3. Be vardo ir gimimo datos pageidautina patikrinti dar vieną paciento tapatybės identifikatorių, pvz. adresą, paciento ID ir kt.
 • 1.4. Paciento atsakymą reikia palyginti su identifikaciniais lipdukais ant mėgintuvėlių.

2 žingsnis. Patikrinkite, ar pacientas tinkamai pasiruošęs procedūrai

 • 2.1. Visi kraujo mėginiai turi būti imami ryte (tarp 7 val. ir 9 val.). Pacientas turi būti nevalgęs (praėjus 12 val. po paskutinio valgio). Gerti galima tik vandenį. Alkoholio nevartoti 24 val. iki procedūros. Rūkyti ir kramtyti gumos irgi negalima ryte prieš procedūrą. Suprantama, kad tam tikrais kritiniais atvejais, pvz., teikiant skubią pagalbą, tinkamas paciento pasiruošimas procedūrai yra sunkiai įgyvendinamas.
 • 2.2. Jeigu kraujo mėginys buvo paimtas pacientui, nesilaikusiam rekomenduojamo valgymo režimo, tai šį faktą būtina dokumentuoti.
 • 2.3. Pacientams prieš procedūrą reikia vengti 24 val. intensyvaus fizinio aktyvumo.
 • 2.4. Gali būti pateiktos kitos konkrečios paciento pasirengimo procedūrai rekomendacijos iš tyrimus užsakiusio gydančio gydytojo. Jomis ir reikėtų vadovautis.

3-4 žingsnis skaityti ČIA

5 žingsnis. Užsimaukite pirštines

 • 4.1. Nusiplaukite rankas bei užsimaukite naują porą vienkartinių pirštinių.
 • 4.2. Sujunkite adatą ir mėgintuvėlių laikiklį.

6 žingsnis. Uždėkite varžtį (turniketą)

 • 6.1. Geriausia atlikti kraujo ėmimo procedūrą visai be varžčio, bet jeigu nusprendėte naudoti jį, tai prisiminkite, kad rankos veržimas neturi trukti ilgiau negu 1 min.
 • 6.2. Uždėkite varžtį 7.5 cm (keturių rankos pirštų plotis) virš numatomos punkcijos vietos. Užveržtas varžtis turi pristabdyti veninę kraujotaką, o ne arterinę. Jei pulsas neužčiuopiamas, tuomet varžtis yra per daug suveržtas.
 • 6.3. Rekomenduojama naudoti vienkartinius varžčius, siekiat sumažinti infekcijos perdavimo riziką. Įrodyta, kad pakartotinai naudojami varžčiai gali būti kolonizuoti atspariais mikroorganizmais, todėl gali būti infekcijos perdavimo šaltiniu tarp hospitalizuotų pacientų. Deja, vienkartiniai varžčiai nėra plačiai naudojami, ypač kai kuriuose besivystančiose ar neišsivysčiusiose šalyse.
 • 6.4. Perspėkite pacientą, kad nespaustų kumščio, nekumščiuotų rankos pirštų, nes šie veiksmai gali sukelti pseudokalemiją bei įtakoti kitus biocheminius ir hematologinius parametrus.

7 žingsnis. Pasirinkite punkcijos vietą

 • 7.1. Pirmo pasirinkimo pagrindinės venos yra alkūninėje duobutėje: galvos vena (v. cephalica), bazinė (karališkoji) vena (v. basilica), vidurinė alkūninė vena (v. mediana cubiti). Jos yra ryškiausios ir aptinkamos tose pačiose vietose daugumai pacientų.
 • 7.2. Tik tuo atveju, jei neprieinamos pagrindinės venos, rekomenduojama rinktis plaštakos nugarinės pusės venas kaip alternatyvą.
 • 7.3. Kraujo paėmimas iš venų, esančių riešo srityje, yra nerekomenduojamas.
 • 7.4. Venų palpacija gali padėti pasirinkti tinkamą punkcijos vietą. Rankos venų anatomijos žinojimas sumažina sužalojimų riziką kraujo ėmimo procedūros metu.
 • 7.5. Nepunktuokite venos, kurioje buvo įvestas kateteris, kur yra hematoma, uždegimas, patinimas. Neimkite kraujo iš rankos su kraujagyslės transplantantu ar su limfodrenažo sutrikimais.
 • 7.6. Dokumentuokite, jeigu renkatės punkcijos vietą plaštakoje arba pėdoje.

8 žingsnis. Nuvalykite punkcijos vietą

 • 8.1. Odą dūrio vietoje nuvalykite tamponu, suvilgytu tinkamu antiseptiku, ir leiskite išdžiūti. Nevalykite odos su tuo pačiu tamponu (spiritine servetėle) du kartus.
 • 8.2. Imant kraujo pasėlį rekomenduojama dūrio vietą nuvalyti du kartus su dviem skirtingais tamponais (servetėlėmis) ir leisti išdžiūti antiseptikui mažiausiai 60 s.
 • 8.3. Po dezinfekcijos dūrio vietos liesti negalima.

9 žingsnis. Punktuokite veną

 • 9.1. Pradurkite veną nukreipdami ją į viršų (with the bevel up), nes tai sumažina skausmą bei riziką ją pradurti.
 • 9.2. “Slankiojančias” venas stabilizuokite įtempdami paciento odą.
 • 9.3. Įveskite adatą 5 – 30 laipsniu kampu, atsižvelgiant į venos gylį, kad bent 0,5 cm adatos būtų įvesta į kraujagyslę.
 • 9.4. Įsitikinkite, kad paciento kumštis yra nesuspaustas.
 • 9.5. Jeigu nepataikėte į veną, tai švelniai pakoreguokite adatos padėtį, stumdami ją į priekį arba atgal.

10 žingsnis. Kraujo pritraukimas į pirmąjį mėgintuvėlį

 • 10.1. Kraujo ėminių ėmimo tvarka, t.y. kokia tvarka imti skirtingus mėgintuvėlius:
   1. Kraujo pasėlio mėg.;
   2. Citrato mėg. (žydras kamštelis);
   3. Tuščias mėg. arba mėg. su krešėjimo aktyvatoriais (raudonas kamštelis);
   4. Heparino mėg. (žalias);
   5. EDTA mėg. (violetinis);
   6. Gliukolizės inhibitoriaus mėg. (pilkas kamštelis);
   7. Kiti mėgintuvėliai.
 • 10.2. Jei krešėjimo mėgintuvėlis yra pirmas arba vienintelis:
   • kai kraujas imamas tiesiai iš adatos, prijungtos prie laikiklio, tai nereikia iš pradžių kraują imti į nesiunčiamą tuščią mėgintuvėlį.
   • kai kraujas imamas per “drugelį (butterfly)”, tai rekomenduojama naudoti tarpinį tuščią mėgintuvėlį, kad būtų išvengta per mažo mėgintuvėlio užpildymo.
 • 10.3. Įsitikinkite, kad mėgintuvėliai yra visiškai užpildyti.

11 žingsnis. Atleiskite varžtį

 • 11.1. Varžtis turi būti atleistas iš karto, kai tik pasirodo pirmieji kraujo lašai mėgintuvėlyje.
 • 11.2. Jeigu kraujo ėmimo procedūra nepavyko, tai rekomenduojama ją kartoti kitoje pusėje.
 • Per ilgas rankos užveržimas (ilgiau negu 1 min.) keičia kraujo sudėtį dėl vandens ir mažų molekulių ekstravazacijos iš kraujagyslės į subendotelinį sluoksnį.

12 žingsnis. Iš karto švelniai apverskite užpildytą mėgintuvėlį

 • 12.1. Ištrauktą iš laikiklio užpildytą mėgintuvėlį iš karto švelniai vieną kartą apverskite. Bet koks pavėluotas maišymas gali paveikti mėginio kokybę.
 • 12.2. Apversti mėgintuvėlį, tai reiškia pasukti jį vertikaliai 180 laipsniu kampu ir grąžinti į pradinę padėtį.
Inversija
EFLM Recommendation for venous blood sampling
 • 12.3. Venkite intensyvaus užpildytų mėgintuvėlių purtymo, kratymo dėl hemolizės, trombocitų aktyvacijos ir kt.

13 žingsnis. Pripildykite kitus mėgintuvėlius išlaikydami rekomenduojamą mėgintuvėlių eiliškumą

13.1. Kiekvieną pripildytą mėgintuvėlį iš karto po ištraukimo iš laikiklio reikia pavartyti vieną kartą.

14 žingsnis. Ištraukite adatą ir įsitikinkite, kad adatos apsauga yra aktyvuota

Po paskutinio mėgintuvėlio ištraukimo padėkite sterilų tamponą ant dūrio vietos. Nespauskite. Švelniai ištraukite adatą ir dūrio vietą prispauskite tamponu.

15 žingsnis. Išmeskite adatą į aštrių atliekų konteinerį

Aštrių atliekų konteineris turėtų būti ištiestos rankos atstumu nuo Jūsų. Vaikščiuojimas iki jo nėra priimtina praktika.

16 žingsnis. Sutvarstykite/užklijuokite punkcijos vietą

Patikrinkite, ar kraujavimas yra sustabdytas. Užklijuokite dūrio vietą pleistru.

17 žingsnis. Pasakykite pacientui, kad jis švelniai pirštais spaustų punkcijos vietą ir nelenktų rankos.

Lenkti ranką nepatartina dėl hematomos rizikos. Rankos pakėlimas į viršų gali būti naudingas, norint sustabdyti kraujavimą iš punkcijos vietos.

Įprastais atvejais spausti punkcijos vietą rekomenduojama iki 2 min., o pacientams, vartojantiems antikoaguliantus, patartina spausti apie 10 min.

18 žingsnis. Apverskite dar kartą visus mėgintuvėlius bent keturis kartus

Kiekvieną pripildytą mėgintuvėlį apverskite dar keturis kartus, kad bendras vieno mėgintuvėlio inversijų skaičius būtų 5. Po maišymo visi mėgintuvėliai turi būti vertikalioje pozicijoje, t.y. sudėti į stovelį.

19 žingsnis. Nusimaukite pirštines

Nusimaukite pirštines. Viena ranka ties riešu suimkite kitos rankos pirštinę neliesdami odos ir numaukite ją išversdami į išvirkščiąją pusę. Nepaleisdami pirmos nuimamos pirštinės iš rankos, ranką be pirštinės užkiškite tarp kitos rankos odos ir pirštinės ir ją nuvyniokite apimdami ir pirmąją pirštinę. Išmeskite panaudotas pirštines į atliekų surinkimo talpyklą ir išlaukite rankas.

Pirštinės (2)

20 žingsnis. Rekomenduokite pacientui pailsėti 5 min.

Būkite empatiški ir paklauskite paciento, kaip jis jaučiasi po kraujo paėmimo procedūros. Priminkite pacientui, kada bus tyrimų rezultatai.


Visą rekomendacijų dokumentą anglų kalba galite skaityti ČIA (online) arba ČIA (pdf).