Slauga suteikia išskirtinę galimybę nuolat įtakoti žmonių gyvenimus. Visi slaugytojai turi šią galimybę, bet ne visi išnaudoja tuos momentus. Kuo labiau slaugytojas suvokia, pajaučia tokius momentus, tuo daugiau galių jis turi.


  • Turintis galios slaugytojas užuot skubėdamas, nusiramina ir paklausia: „Kaip Jūs? Ar reikalinga mano pagalba?“. Be galios slaugytojas mėgsta visiems pranešti, koks užimtas jis yra.
  • Kada situacija būna tokia tragiška, kai žodžiai jau nepadeda, turintis galios slaugytojas tiesiog prisiliečia prie žmogaus rankos ar peties. Be galios slaugytojas yra per daug užimtas kitais darbais.
  • Jauna pora ką tik prarado savo naujagimį dėl staigios kūdikio mirties sindromo. Turintis galios slaugytojas tyliai sėdi su jais, kol jie laiko paskutinį kartą savo vaikelį ant rankų. Be galios slaugytojas paklausia: “Ar Jūs jį migdėte ant nugaros?”.
Photo by Anna Shvets on Pexels.com
  • 150 kg sverianti moteris skundžiasi skausmu keliuose. Ji žino, kad turi numesti svorio. Turintis galios slaugytojas duoda jai sąrašą žingsnių, kaip padidinti metabolizmą ir sumažinti maisto vartojimą. Be galios slaugytojas pasako jai: “Mažiau valgykite.”, turėdamas omenyje, kad nutukimas – tai savikontrolės problema.
  • Moteris, laukianti biopsijos atsakymo, klausia slaugytojo: „O kas, jeigu aš sergu vėžiu?“. Turintis galios slaugytojas atsisėda šalia ir atsako: „O ką vėžio diagnozė reikštų Jums?“. Be galios slaugytojas atsako: „Paklauskite savo gydytojo.“
  • Hospitalizuotas vaikas verkia, nes bijo likti vienas tamsoje. Turintis galios slaugytojas atneša jam žibintuvėlį ir pažada užeiti pas jį kas valandą. Be galios slaugytojas nekreipia dėmesio į vaiko verksmą.
  • Turintys galios slaugytojai tiki šeimos ir draugų galia. Be galios slaugytojai šeimos narius ir draugus laiko priešais.
  • Turintys galios slaugytojai naudoja savo galią žmonių naudai. Be galios slaugytojai naudoja savo galią prieš žmones.


Turintys galios slaugytojai rinktųsi slaugą ir antrą kartą. Be galios slaugytojai nesirinktų.
Turintys galios slaugytojai žino, kad jie patys atsakingi už savo darbą. Be galios slaugytojai mano, kad kiti yra atsakingi už jų darbą, t.y. gydytojai, administratoriai ir kiti slaugytojai.

Taigi kitą kartą, kada būsite vienumoje su pacientu ar/ir jo šeima, prisiminkite, kad tik Jūs renkatės – turėti galios ar neturėti.

Viso pasaulio chaosas negali užgesinti vieno slaugytojo GALIOS.

Šaltinis: Lynda Juall Carpenito-Moyet, Nursing Forum, No. 4, 2003 m. (EN straipsnis).

Lietuvių kalba įrašas buvo paskelbtas 2015 m. FB paskyroje Lietuvos slaugytojai.