Prisimenate rašiau apie inovacijas slaugoje? Labai norėtųsi, kad tokių iniciatyvų atsirastų kuo daugiau Lietuvoje, juk esame iš tiesų labai atkaklūs ir kūrybingi.

Pamačiusi vienos lietuviškos įmonės parduodamas slaugos priemones, negalėjau atsistebėti jų paprastumu, funkcionalumu bei racionaliu kainos ir kokybės santykiu. Bet iš pradžių norėčiau papasakoti ne apie produktus, o apie žmones, kurie juos kuria ir gamina.

„Pas mus dirba neįgalieji, daugiausia kurtieji. Mes nesivaikome pelnų ir didelių pardavimų. Gal kitiems atrodome neracionalūs, lengvai pačiuožę, bet mums smagu dalintis. Atrodo, kad Dievas stebi ir viską dėlioja taip, kad gerumas grįžtų atgal.“ – taip kalba Andrius, kuris kartu su partnere Snieguole įkūrė „Grikę“, neįgaliųjų socialinę įmonę, kur negalias turintys asmenys randa savo vietą po saule.  „Grikės“ komandoje – 3 girdėti negalinčios puikios siuvėjos, kurios dirba beveik nuo pat įkūrimo. Ketvirta siuvėja – rateliuose, dirba ir gyvena namuose Dzūkijoje. Taip pat dirba du pagalbininkai, vienas jų kurčias 25 metų vaikinas (grikių lukštų užpylėjas), kuris net yra Lietuvos kurčiųjų krepšinio rinktinės narys, laimėjęs pasaulio čempionato sidabro medalį. Kolektyvo kaita labai maža, kai kurie darbuotojai dirba nuo įmonės įkūrimo 2007 metais – jau trylika metų. Viena iš įmonės vertybių – socialinis atsakingumas. Tai nėra į pelną orientuota organizacija, su neįgaliais dirbama be streso, neskubant, nesiekiant didelių apyvartų ir pelnų.

Kiekvieną kartą paėmusi į rankas mažą grikių lukštais pripildytą “Grikės” pagalvėlę, prisimenu iš kur ji atkeliavo, ir ji įgauna kažkokią nepaprastą galią. Kas vakarą užmigdama mano dukra deda šią pašildytą pagalvėlę sau ant krūtinės ar pilvelio. Gal dėlto visi negalavimai taip greitai praeina 😊

Kvėpuojantis, patogus naudoti ir tausojantis aplinką

Būtent taip pirkėjai apibūdina absorbuojantį paklotą, kuris yra pralaidus orui, bet nepralaidus skysčiams.

Paklausiau Andriaus, kaip jiems kilo idėja sukurti tokį paklotą?

– Daug metų rinkoje buvo parduodami pigūs nekokybiški nekvėpuojantys paklotai (“cerata”, PVC pagrindu). Sergantys žmonės dažnai šusdavo ir atsirasdavo pragulos, iššutimai. Spręsdami šią problemą, pirmiausiai pradėjome gaminti kvėpuojančius, skysčio nepraleidžiančius paklotus iš medicininio audinio. Jis rado savo pirkėją. Toliau tobulinome savo gaminį ieškodami naujo audinio, kuris ne tik nepraleistų skysčių ir kvėpuotų, bet ir absorbuotų skysčius. Radome 4 sluoksnių specialų audinį, kuris absorbuoja. Be to jis skalbiamas iki 250 kartų. Šį paklotą sukūrėm 2017 spalio mėn.

-Ar buvo sudėtinga įgyvendinti šią idėją?

-Ilgai užtruko kokybiško audinio paieškos. Įsigiję audinį ir pasiuvę pirmuosius gaminius, juos testavome vienos slaugos ligoninės užsakymu – skalbykloje darėme bandomuosius skalbimus, kad įsitikintume audinio kokybiškumu ir patvarumu. Testai įrodė, kad audinys tikrai kokybiškas.

– Lietuvoje jūs pirmieji, kurie tokį paklotą sukūrėte?

– Kitos įmonės atsiveždavo panašius gaminius iš užsienio, tačiau čia Lietuvoje sukūrėme ir pagaminome vieni iš pirmųjų. Taip pat sertifikavome kaip medicininį gaminį ir gavome CE ženklinimą.

Ar asmens sveikatos priežiūros įstaigų slaugytojai naudoja šiuos paklotus kasdienėje praktikoje?

Taip, naudoja. Mes be galo džiaugiamės, kad esame pastebėti ir įvertinti ne tik pavienių žmonių, bet ir geriausių Lietuvos gydymo įstaigų. Pernai laimėjome Kauno klinikų skelbiamą konkursą ir siuvome 700 vnt. daugkartinių paklotų, šiemet – 600 vnt. Atsiliepimai tikrai gerai.

Paklotas kaip vartymo priemonė

Dar viena pakloto rūšis, kurią norėčiau detaliau aptarti – absorbuojantis daugkartinis paklotas su rankenomis. Jis  gali būti naudojamas paciento vartymui.

Tvirtos rankenos pakloto šonuose leidžia paversti ligonį, pakelti jį aukštyn lovoje. Viršutinis ir apatinis pakloto sluoksniai sudaryti iš greitai džiūstančio, beveik nesiglamžančio poliesterio, vidiniai sluoksniai – iš poliuretano, kuris tolygiai paskirsto kūno svorį, neleidžia kauptis drėgmei. Paklotui taikoma 2 metų garantija.

Absorbuojantys paklotai ne tik pacientams

Apklotai tinka ne tik sergančiųjų priežiūrai. Tie, kurie augina mažamečius vaikus, žino, kaip sudėtinga apsaugoti čiužinius nuo netikėtų vaikų pasišlapinimų į lovą. Vienkartinės palutės negali užtikrinti to komfortiško, „kvėpuojančio“ gulėjimo, todėl tikrai verta pabandyti „Grikės“ paklotą ir palaikyti lietuvišką, socialiai atsakingą verslą 😊

Kviečiu susipažinti su pakloto gamybos užkulisiais