Iš anglų kalbos gaires apie vaikų skausmo mažinimą skiepijimo metu vertė Slaugos programos studentė Alina Myškina.

Photo by CDC on Pexels.com

Injekcijos skiepijimo metu gali būti skausmingos. Šis skausmas kelia nerimą ne tik vaikams, jų tėvams, bet ir injekcijas atliekantiems slaugytojams, bei turi tam tikrų pasekmių, kaip išsivysčiusią adatų baimę, „baltų chalatų“ baimę ir skiepijimo grafiko nesilaikymą.

Iki 25 proc. suaugusiųjų bijo adatų ir dažniausiai ši baimė atsirado būtent vaikystėje. Net 10 proc. populiacijos vengia vakcinacijos vien dėl adatų baimės. Todėl labai svarbu dėti visas pastangas, kad to skausmo būtų išvengta. Teigiamos patirtys skiepijimo metu suteikia pagrindą pacientams labiau pasitikėti sveikatos priežiūros paslaugų specialistais.
Šios klinikinės praktikos gairės, paremtos sisteminėmis literatūros apžvalgomis, kurias išnagrinėjo ekspertai, kad padėtų slaugytojams valdyti su injekcijomis susijusį skausmą bei nerimą tarp vaikų. Tyrimo sritis apsiribojo tik ūmiu (tiesioginiu) skausmu ir baime vakcinos injekcijos metu vaikams nuo 0 iki 18 metų. Verta pastebėti, kad šios gairės nesusijusios su uždelstu skausmu, kuris pasireiškia po injekcijos.


Rekomendacijos yra graduojamos:

  • A lygio – yra rimtų (good) įrodymų, kad būtų galima rekomenduoti veiksmą.
  • B lygio – yra patikimų (fair) įrodymų, kad būtų galima rekomenduoti veiksmą.
  • C lygio – turimi įrodymai yra prieštaringi ir neleidžia pateikti rekomendacijų už ar prieš veiksmo naudojimą, tačiau kiti veiksniai gali turėti įtakos sprendimo priėmimui.
  • Ir kt.

Kūdikiai

  1. ŽINDYMAS

Ar žindymas skiepijimo metu sumažina injekcijos skausmą kūdikiams?

irmaisiais gyvenimo metais pageidautinas kūdikių maitinimo būdas yra žindymas ir yra įrodyta, kad jis turi nuskausminamąjį (analgezinį) poveikį. Žindymas laikomas kombinuota analgetine intervencija, nes keli žindymo aspektai (pvz., kūdikio laikymas, odos prie odos kontaktas, saldaus skonio pienas ir čiulpimas) gali susilpninti skausmo reakcijas.
Photo by Wendy Wei on Pexels.com

Pirmaisiais gyvenimo metais pageidautinas kūdikių maitinimo būdas yra žindymas ir yra įrodyta, kad jis turi nuskausminamąjį (analgezinį) poveikį. Žindymas laikomas kombinuota analgetine intervencija, nes keli žindymo aspektai (pvz., kūdikio laikymas, odos prie odos kontaktas, saldaus skonio pienas ir čiulpimas) gali susilpninti skausmo reakcijas.

Trys atsitiktinių imčių tyrimai, apimantys 478 kūdikius (iki 12 mėnesių amžiaus) parodė, kad žindomi kūdikiai patiria mažesnį skausmą.

Norėdami sumažinti injekcijos skausmą, skatinkite krūtimi maitinančias motinas žindyti kūdikius skiepijimo metu.

A lygio REKOMENDACIJA

Maitinimas krūtimi turi būti pradėtas prieš injekciją, tęstis procedūros metu ir po injekcijos, iki kelių minučių po to, kai paskutinė vakcina bus užbaigta. Tinkamas spenelio apžiojimas turi įvykti prieš injekciją, tai gali užtrukti apie minutę. Kai kurie kūdikiai gali atsisakyti būti žindomi, o kai kurios motinos gali nenorėti žindyti skiepijimo metu. Mamos pienas ar pieno mišiniai iš buteliuko negali būti laikomi žindymo pakaitalu skausmo mažinimui.

Tyrimų apie tokius nepageidaujamus reiškinius, kaip paspringimas ar atpylinėjimas – nėra. Palyginus su žindymo dažnumu, vakcinų injekcijos yra nedažnos, todėl mažai tikėtina, kad kūdikis žindymą susies su skausmingomis procedūromis.

2. SALDAUS SKONIO TIRPALAI

Ar saldaus skonio tirpalų vartojimas sumažina skausmą kūdikiams injekcijos metu?

Saldaus skonio tirpalai sukelia analgezinį poveikį kūdikiams. Analgezijos mechanizmas apima endogeninių opioidų išsiskyrimą.

Į sisteminę apžvalgą buvo įtraukta vienuolika tyrimų, kuriuose iš viso dalyvavo 1452 kūdikių ir vaikų. Analizė parodė, kad sacharozės tirpalų čiulpimas injekcijų metu sumažina ūmų skausmą. Saldžios gumos kramtymas buvo neefektyvus vyresniems vaikams (9-11 metų). Iš to seka, kad sacharozė yra efektyvus analgetikas tik kūdikiams iki 12 mėnesių amžiaus.

Nors nėra įrodyta, kad žindymas suteikia didesni analgezinį poveikį nei saldžios medžiagos,  saldaus skonio tirpalai rekomenduojami tik kūdikiams, kurie nėra žindomi injekcijos metu dėl trijų priežasčių. Visų pirma, žindymas yra tinkamiausias kūdikių maitinimo būdas. Antra, žindymas nereikalauja papildomų išlaidų ar mokymų tėvams. Trečia, žindymas yra kombinuota analgetinė intervencija.

Siekiant sumažinti skausmą injekcijos metu, skirkite saldaus skonio tirpalus kūdikiams iki 12 mėnesių, kurie negali būti žindomi.

a lygio rekomendacija

Sacharozės tirpalai yra nebrangūs ir lengvai paruošiami. Dažniausiai vartojama dozė – 2 ml, 25 %. Sacharozės tirpalą galima paruošti sumaišant vieną kubelį cukraus su 10 ml (du arbatiniai šaukšteliai) vandens, tačiau paruoštą tirpalą galima rasti ir vaistinėse. Tinkamą dozę reikia įdėti ar įšvirkšti kūdikiui į burną viena, dvi minutės prieš injekciją. Geriausiai tirpalą paruošti prieš patį vartojimą, o nesuvartotą likutį iš karto pašalinti. Analgezinis poveikis trunka iki 10 minučių. Retais atvejais (≤ 5% pacientų) gali atsirasti šalutiniai poveikiai – kosėjimas, paspringimas. Saldžių tirpalų negalima vartoti bendros savijautos gerinimui ar kaip maisto papildą, o tik skausmo sumažinimui procedūros metu. Karieso rizika yra labai nereikšminga, kadangi kūdikis neturi dantų, o skiriama dozė yra maža ir retai vartojama, tačiau rekomenduojama, kad po procedūros tėvai išskalautų kūdikio burną.

Injekcijos procedūra

3. VAIKO PADĖTIS

Ar gulima padėtis injekcijos metu sukelia vaikui didesnį skausmą?

Trys tyrimai parodė, kad gulima padėtis sukėlė daugiau skausmo nei sėdima arba būnant ant tėvų rankų. Neseniai atliktas tyrimas parodė kad, vaikai, kuriems buvo atliekamas venų kateterizavimas, patyrė mažiau skausmo sėdimoje pozicijoje nei gulimoje. Galima daryti išvadą, kad gulima padėtis sukelia daugiau skausmo nei sėdima, arba ant rankų. Manoma, kad tokios padėtys sumažina nerimą, todėl savo ruožtu sumažina ir skausmo suvokimą.
Photo by Daria Shevtsova on Pexels.com

Vaikai gali būti skiepijami įvairiose padėtyse (gulint, sėdint, būnant ant rankų). Dažniausiai tėvai paima vaikus ant rankų, norėdami juos paguosti.

Keturi atsitiktinių imčių tyrimai nagrinėjo vaiko padėties įtaka skausmo stiprumui vakcinacijos metu. Iš viso dalyvavo 281 kūdikių (iki 6 mėnesių amžiaus) ir vaikai (nuo 4 iki 6 metų). Trys tyrimai parodė, kad gulima padėtis sukėlė daugiau skausmo nei sėdima arba būnant ant tėvų rankų. Neseniai atliktas tyrimas parodė kad, vaikai, kuriems buvo atliekamas venų kateterizavimas, patyrė mažiau skausmo sėdimoje pozicijoje nei gulimoje. Galima daryti išvadą, kad gulima padėtis sukelia daugiau skausmo nei sėdima, arba ant rankų. Manoma, kad tokios padėtys sumažina nerimą, todėl savo ruožtu sumažina ir skausmo suvokimą.

Tam, kad injekcija sukeltų kuo mažesnį skausmą, neguldykite vaiko vakcinacijos metu.

E lygio rekomendacija

Kūdikiai ir vaikai turėtų būti laikomi ant rankų taip, kad būtų patogų ir tėvams ir vaikams bei slaugytojui, kuris atlieka injekciją.

Vyresni vaikai gali sėdėti ant medicininės kušetės, kad galėtų atsigulti po injekcijos. Tėvai turėtų stovėti prie kušetės, taip sumažindami atsitiktinio kritimo riziką.

Pernelyg didelis suvaržymas gali padidinti vaiko baimę, todėl tėvai ir sveikatos priežiūros darbuotojai neturėtų laikyti vaiką priverstinai, naudojant pernelyg didelę jėgą.

4. INJEKCIJŲ Į RAUMENIS BŪDAI

Ar lėtai atliekamos injekcijos su aspiracija padidina skausmą vaikams?

Aspiracija (stūmoklio patraukimas atgal) injekcijos į raumenis metu ir lėtas vakcinos suleidimas  yra ilgalaikė praktika, kuri niekada nebuvo moksliškai įvertinta. Anksčiau aspiracija buvo naudojama saugumo užtikrinimui, siekiant išvengti kraujagyslių punkcijos injekcijos metu, o lėtai įšvirkščiamos injekcijos sumažindavo staigaus audinių ištempimo skausmą. Kartu, aspiracija ir lėta injekcija iš tikrųjų gali padidinti injekcijų skausmą dėl ilgesnio kontakto laiko tarp adatos ir audinio.
Photo by CDC on Pexels.com

Aspiracija (stūmoklio patraukimas atgal) injekcijos į raumenis metu ir lėtas vakcinos suleidimas  yra ilgalaikė praktika, kuri niekada nebuvo moksliškai įvertinta. Anksčiau aspiracija buvo naudojama saugumo užtikrinimui, siekiant išvengti kraujagyslių punkcijos injekcijos metu, o lėtai įšvirkščiamos injekcijos sumažindavo staigaus audinių ištempimo skausmą. Kartu, aspiracija ir lėta injekcija iš tikrųjų gali padidinti injekcijų skausmą dėl ilgesnio kontakto laiko tarp adatos ir audinio.

Šiuo metu aspiracija nėra būtina, nes vakcinacijai rekomenduojamos vietos neturi didelių kraujagyslių. Naujausi duomenys taip pat rodo, kad trečdalis skiepijančių sveikatos priežiūros specialistų neatlieka aspiracijos prieš injekciją į raumenis. Įrodyta, kad šio žingsnio praleidimas nesukelia jokios rizikos ar žalos. Mokslininkai lėtą sušvirkštimo greitį apibrėžė kaip 5-10 s/ml, tačiau klinikinėje praktikoje pastebėtas injekcijos greitis yra didesnis.

Atsitiktinių imčių tyrimai, apimantys 113 kūdikių nuo 4 iki 6 mėnesių amžiaus parodė, kad be aspiracijos, greitai atliekama injekcija į raumenis (apytikslis bendras injekcijos laikas – 0,5 ml/s) sukėlė mažesnį skausmą, palyginti su lėtos injekcijos technika su aspiracija (apytikslis bendras injekcijos laikas – 9 s). Manoma, kad šie rezultatai yra apibendrinti visiems vaikams dėl procedūros panašumų.

Siekiant sumažinti skausmą injekcijos metu, į raumenis švirkščiamas vakcinas vaikams reikia švirkšti greitai, be aspiracijos.

b lygio rekomendacija

Specifinis kiekvieno komponento (t. y. lėtos injekcijos ir aspiracijos) poveikis vaiko skausmui negali būti nustatytas remiantis esamais moksliniais įrodymais.

5. INJEKCIJŲ EILIŠKUMAS

Ar suleidžiant pačią skausmingiausią vakciną paskutinę, kai vaikai yra skiepijami keliomis vakcinomis vieno vizito metu, vaikai patiria mažesnį skausmą injekcijos metu?

Dažniausiai vaikams suleidžiamos dvi ar daugiau vakcinų vieno vizito metu. Kadangi vienos vakcinos sukelia didesnį skausmą nei kitos ir skausmas gali didėti kiekvieną kartą švirkščiant, skirtingo „skausmingumo“ vakcinų skyrimo tvarka gali įtakoti bendrą skausmo jutimą.

Švirkščiant paeiliui kelias vakcinų injekcijas, paskutinę švirkškite pačią skausmingiausią vakciną, kad sumažintumėte skausmą injekcijos metu.

b lygio rekomendacija

Remiantis esamais įrodymais, MMR ir Prevnar vakcinos yra skausmingesnės, todėl jos turėtų būti suleidžiamos paskutinės.

6. LYTĖJIMO (TAKTILINĖ) STIMULIACIJA

Ar skiepijamų vaikų odos trynimas šalia injekcijos vietos prieš procedūrą ir jos metu sukelia mažesnį skausmą injekcijos metu?

Taktilinės stimuliacijos mechanizmas apima „vartų valdymo (gate control)“ skausmo teoriją ir supratimą, kad lytėjimo jutimas konkuruoja su skausmo pojūčiu, perduodamu į smegenis, taigi skausmas tampa mažesnis. Ši technika dažnai vadinama „baltojo triukšmo skleidimu“. Vieno tyrimo, kuriame dalyvavo 66 vaikai nuo ketverių iki šešerių metų, metu buvo tiriamas odos trynimo (rubbing) poveikis šalia injekcijos vietos prieš vakcinaciją ir jos metu. Nustatyta, kad odos trynimas buvo susijęs su mažesniu skausmu.

Norėdami sumažinti skausmą injekcijos metu keturių metų ir vyresniems vaikams, prieš vakcinaciją ir jos metu odą nestipriai patrinkite ar paglostykite šalia injekcijos vietos.

b lygio rekomendacija

Optimalus trynimo būdas (dažnio, intensyvumo atžvilgiu) nežinomas. Trynimas turi būti atliekamas atsižvelgiant į kiekvieno vaiko poreikius ir patogumo lygį. Svarbu atskirti odos glostymą ar trynimą šalia injekcijos vietos prieš injekciją ir jos metu bei faktinę injekcijos vietą po injekcijos. Injekcijos vietos trynimas po injekcijos gali padidinti vakcinos reaktogeniškumo riziką.


Gairių tęsinys bus paskelbtas kitose https://slaugytoja.home.blog/  įrašuose.

Šaltinis anglų kalba: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3001531/