Artėjant masinei COVID 19 vakcinacijai stebime daugybę reportažų, kuriuose slaugytojai atlieka skiepijimo procedūrą prieš kamerą. Vieni skiepija į žastą aukštai, kiti – žemai. Vieni į raumenį įveda tik pusę adatos, kiti – visą. Vieni skiepija į suspaustą raukšlę, kiti ne. Gal jums atrodo, kad jokios svarbos šiose technikose nėra, tačiau tai netiesa. Nuo skiepijimo technikos pasirinkimo gali priklausyti juntamas skausmo lygis skiepijimo metu, šalutinių povakcininių vietinių reakcijų atsiradimas bei pačios vakcinos pasiskirstymas organizme.

Straipsnis parengtas pagal CDC skiepijimo rekomendacijas bei Lawrence Davidow (Kansas University) paskaitą Vaccine Injection Technique Lecture and Demonstration.

 1. SKIEPIJIMUI NAUDOKITE TINKAMĄ ŠVIRKŠTĄ IR ADATĄ
 • Švirkštai: dažniausiai 1 ml, kartais 3 ml.
 • Adatos: nuo 22 iki 25 dydžio.
 • Adatos ilgis turėtų priklausyti nuo paciento lyties ir kūno svorio.

2. NUSTATYKITE INJEKCIJOS VIETĄ

 • Rekomenduojama vieta: deltinis raumuo viršutinėje rankos dalyje. Vietos nustatymo tikslas – nepažeisti šalia esančių nervų bei kraujagyslių.
Kim, H. J., Park, S. K., & Park, S. H. (2017). Upper limb nerve injuries caused by intramuscular injection or routine venipunctureAnesthesia and Pain Medicine12(2), 103-110. https://doi.org/APM-12-103
 • Norėdami nustatyti injekcijos vietą, pirmiausiai suraskite mentės petinę (acromion) ataugą, kurią apčiuopsite kaip kaulinę ataugą peties gale. Injekcijos vieta turi būti maždaug 5 cm žemiau šios ataugos ir virš pažasties klostės.
 • Kai apčiuopsite mentės petinę ataugą, padėkite ant jos dešinės rankos didįjį (vidurinį) pirštą, o nykštį nuleiskite į apačią. Vidurinė tarpo dalis, esanti tarp jūsų nykščio ir rodomojo piršto, bus tinkama injekcijos vieta. Žiūrėti L.Davidov video arba CDC video.

3. TINKAMAI SUŠVIRKŠKITE VAKCINĄ

 • Injekciją atlikite į vidurinę ir storiausią deltinio raumens dalį.
 • Suėmus paciento žastą, odą reikėtų nesuspausti į raukšlę, o atvirkščiai – ją ištempti. Skiepydami į raukšlę, rizikuojate vakciną suleisti į poodį.
 • Kadangi reikia pasiekti raumenis, kurie yra giliau negu poodis, tai adatą įveskite 90 laipsniu kampu. Žiūrėti video.

I skiepijimo būdas:

 1. Ant paciento peties padėkite savo dešinės rankos delną ir ištempkite paciento žasto odą tarp savo nykščio ir smiliaus.
 2. Kaire ranka laikydami švirkštą, įveskite visą adatą į  deltinį raumenį 90 laipsniu kampu. Daugiau netempkite paciento odos.
 3. Dešinės rankos nykščio ir smiliaus pirštų pagalvėlėmis suimkite švirkštą, kad jis nejudėtų.
 4. Kai švirkštas yra stabilizuotas, pakeiskite kairės rankos pirštų padėtį – suimkite įpastai stūmoklį ir įšvirkškite vakciną.
 5. Kai suleidote vakciną, kairės rankos nykščiu ir smiliumi suimkite švirkšto cilindrą ir ištraukite adatą iš žasto 90 laipsnių kampu.

II skiepijimo būdas:

 1. 1-2 žingsniai tokie patys kaip I skiepijimo būdo.
 2. Švirkštą belaikančios kairės rankos kumštį atremkite į paciento žastą. Jūsų kairės rankos plaštaka neturi “kabėti ore”.
 3. Tuo metu dešinė ranka visiškai paleidžia paciento petį.
 4. Dešinės rankos pirštais įprastai suimkite švirkšto stūmoklį ir sušvirkškite vakciną.
 5. Nekeisdami kairės rankos pirštų  padėties ištraukite adatą iš žasto 90 laipsnių kampu.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) nemokami online kursai COVID-19 skiepijimo tema ČIA (anglų ir rusų kalbomis).